Здоровий мікробіом кишечника необхідний для оптимальної імунної функції та оздоровлення. Розростання мікробів у тонкому кишечнику пов’язане з кількома проблемами зі здоров’ям і може бути спричинений багатьма факторами. Зокрема, надмірне розростання бактерій у тонкому кишечнику (SIBO) — це стан, який має низку шкідливих шлунково-кишкових (ШКТ) та не пов’язаних з ШКТ симптомів і пов’язаний з різними супутніми захворюваннями. Відновлення балансу флори кишечника за допомогою індивідуальних втручань та індивідуальних процедур, що враховують фактори способу життя та харчові потреби, може суттєво покращити стан здоров’я.

Супутні захворювання SIBO

Результати досліджень свідчать про зв’язок між SIBO та такими захворюваннями, як синдром подразненого кишечника (СРК), запальні захворювання кишечника (ЗЗК), порушення моторики, хронічний панкреатит, цироз та різні синдроми імунодефіциту. Мета-аналіз оглянув 25 контрольованих випадків із загальною кількістю 3192 пацієнтів із СРК та 3320 контролями та виявив, що поширеність SIBO у пацієнтів із СРК була значно збільшена. Специфічно для СРК: систематичний огляд та мета-аналіз 2020 року дослідив 25 досліджень, контрольованих випадками, із загальною кількістю 3192 пацієнтів із СРК та 3320 контролями та виявив, що поширеність SIBO у пацієнтів з СРК була значно збільшена.

Крім того, менші дослідження виявили, що SIBO частіше присутній у популяціях з активною інфекцією H. pylori та пошкодженням спинного мозку, з глибоким тромбозом вен, а також пов’язаний з дитячим ожирінням, з папуло-пустулярною розацеа та неалкогольною жировою хворобою печінки (NAFLD), показник вищий, ніж у контрольній групі. У невеликому дослідженні дітей, що страждають ожирінням з SIBO, дослідники виявили підвищений ризик розвитку НАЖХП. Дослідження дійшло висновку, що взаємозв’язок між дисбактеріозом кишечника та дієтою може впливати на вісь кишечника та печінки. Цікаво, що дослідники виявили нижчу поширеність SIBO у пацієнтів з діабетом 1 типу і припустили, що це може бути пов’язано з дієтичними втручанням в лікування захворювання.

Розглядання грибкового компоненту

У здоровому шлунково-кишковому тракті бактеріальні та грибкові організми найбільш сильно колонізують товсту кишку, тоді як ці мікробні спільноти виявляються менше в тонкому кишечнику. Як і у випадку з SIBO, розростання грибків в тонкій кишці (SIFO) може призвести до різних системних симптомів, таких як мігрень, втома, депресія, здуття живота тощо. Також як і для SIBO, порушення руху кишечника та зменшення кількості шлункової кислоти в результаті використання ІПП є потенційним фактором ризику для SIFO.

Хоча лікування SIBO може включати антибіотики та пробіотики, протигрибкова терапія може бути ефективною для поліпшення симптомів SIFO. Модифікації дієти також можуть бути корисними для обох станів. Пілотне дослідження оцінило ефективність дієтичного втручання у поєднанні з протигрибковими засобами для пацієнтів із хронічною формою кишкового надмірного росту. Десять днів після дієти та контрольна група, яка отримувала протигрибкове лікування- обидва показали задовільний протигрибковий та симптоматичний ефект без статистично значущої різниці; однак під час другого обстеження через три місяці група дієти показала значно вищий відсоток пацієнтів без симптомів (85%) порівняно з контрольною групою (42,5%).

 Клінічна діагностика та корінна причина

SIBO може бути складним завданням для діагностики, і коли ще перекривається симптомами SIFO, що також може сприяти дисбалансу ШКТ та бути важливим фактором, який слід враховувати при виявленні першопричин та виборі оптимальних стратегій лікування. Недавня література свідчить про відсутність золотого стандарту для діагностики SIBO. Відповідно до клінічних вказівок Американського коледжу гастроентерології, аспірат тонкої кишки та культура часто вважаються доречними для діагностики SIBO, а також для використання дихальних тестів для пацієнтів із СРК; однак, гадлайни постійно підтверджують необхідність зусиль для переоцінки критеріїв діагностики SIBO та оптимальних методів діагностичного тестування.

Для потенційних діагнозів SIBO та SIFO важливим є виявлення та лікування основних станів, що спричиняють мікробний дисбаланс у тонкому кишечнику, а відновлення популяцій флори кишечника може суттєво покращити стан здоров’я та пом’якшити низку симптомів. Структура IFM 5R розглядає цілий ряд проблем, пов’язаних зі здоров’ям ШКТ, включаючи SIBO та SIFO, і використовує конкретні кроки — видалення, заміну, повторне засівання, відновлення та збалансування — щоб допомогти відновити природний баланс в системі травлення. Підходи функціональної медицини для поліпшення здоров’я кишечника можуть включати дієтичні втручання, що зменшують бродіння вуглеводів у кишечнику, щоб допомогти у вирішенні переростання бактерій та грибків, або елімінаційну дієту, яка видаляє викликані продукти, щоб потенційно зменшити запалення та покращити симптоми.

 


0 Comments

Добавить комментарий